Oldalak

2013. augusztus 8., csütörtök

Mit tartalmaz a válási mediációs megállapodás?

A válási mediációs eljárás végén létrejövő mediációs megállapodással lezárul a házasság. Ez a hivatalosan nyilvántartott mediátor által készített megállapodás több, mint egyszerű közös megegyezés. Alkalmas arra, hogy a bíróság ennek alapján az okirat benyújtása után a lehető leghamarabbi időpontban jóváhagyja azt, ezzel a házasságot felbontsa. A benyújtáshoz szükséges keresetlevelet - jogászként - én ügyfeleimnek mindig elkészítem, és minden szükséges információt, segítséget megadok, így nem kell külön jogászhoz fordulniuk...

Elöljáróban fontos elmondani, hogy a válással kapcsolatos kérdésekben a felek szabadon döntenek, feltéve hogy mediációs eljárással válnak el. Ha  a felek nem mediátorhoz fordulnak, hanem saját ügyvédeik segítségével a bíróságon pereskednek inkább, akkor a bíróság dönt a jogszabályok és a bevett bírósági gyakorlat alapján. Ilyenkor a bíróság tárgyalások során állapítja meg, hogy mik voltak a házasság megromlásához vezető okok, kinél helyezze el a gyermeket, mekkora tartásdíj mellett döntsön, hogyan szabályozza a kapcsolattartást a különélő szülővel. Ehhez szakértőket, tanukat hallgat meg, bizonyítékokat gyűjt, környezettanulmányt végez. Az ilyen bírósági eljárás során a felek "kezéből kicsúszik a gyeplő": kívülállók előtt kell érvelniük céljuk mellett, bizonyítaniuk állításaikat, és végül kívülállók fognak dönteni magánügyeikről (gyermekük elhelyezéséről, vagy arról hogy mikor  és hogyan tarthatnak vele kapcsolatot).

Az eljárás sokszor hosszan elhúzódik: a tanuk, szakértők kirendelése, a vélemények beérkezése, a bizonyítékok összegyűjtése hónapokat, nem ritkán éveket vesz igénybe. És nagy költséggel jár, hiszen az ügyvédek munkadíját fizetni kell. Az érzelmi lezárás nem történik meg, miközben hónapokig bizonytalanságban kell élni: vajon hogy dönt a bíróság? Sikerül-e úgy érvelni, hogy a gyermeket megfelelő módon helyezzék el és méltányos legyen a tartásdíj összege? Eközben a konfliktus egyre mélyül, hiszen az ügyvédek saját ügyfeleiket arra bíztatják, hogy saját érdekeiket mindenekfelett érvényesítsék. A harcban elvész az ember: a korábbi pár most már ellenség, ami folyamatos stresszhelyzetet jelent. A lezáratlanság megnehezíti az újabb kapcsolatok kialakítását is, de a legnagyobb kárt a gyerekeknek okozza. Ha csak lehet érdemes tehát megegyezni...

De mit kell tartalmaznia a megállapodásnak?

A mediációs eljárás második részében, a mediációs ülésen a felek megegyeznek minden fontos kérdésben. Ezek közé tartoznak az érzelmeket érintő témák is: megfogalmazzák, hogyan szeretnének ezután - külön - élni, milyen értékeket szeretnének ezután is megtartani. Itt elsősorban a gyerekekkel kapcsolatos kérdésekről van szó: igény lehet, hogy a gyerekek érezzék a szülők egymás iránti tiszteletét, vagy hogy mindketten továbbra is teljes körűen részt vegyenek a gyerekek érzelmi életében. Ahhoz azonban, hogy a mediációs megállapodás alapján a  a házasságot felbontsa, az szükséges, hogy a megállapodás a törvény által előírt kérdésekre kiterjedjen.

A házasságról és annak felbontásáról a rövidítve Csjt.-nek nevezett törvény szól. A rövidítés arra utal, hogy a törvény címe: a házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény.

E törvény szerint a házasság felbontásához a közös megegyezésnek ki kell terjednie:
- a közös gyermek elhelyezésére és tartására (tartásdíj),
- a külön élő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartásra,
- a házastársi tartásra,
- a közös lakás használatára,
- valamint - az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetése kivételével - a házastársi közös vagyon megosztására.
Ha a felek már legalább három éve külön élnek, akkor csak a közös gyermek elhelyezése és tartása kérdésében kell megegyezniük, erre kell a mediációs megállapodásnak kiterjednie.

A közös gyermek elhelyezése, a tartásdíj és a külön élő szülővel való kapcsolattartás kérdésében a feleknek lehetősége van a saját gyermeküknek legjobb megoldást választani. Talán ez a legfontosabb a mediáció során. A bírósági gyakorlat kötöttségével szemben rugalmasan megegyezhetnek bármilyen megoldásban: nem kell hétvégi apukává válni. Lehet, hogy a hétvégék felváltva az apáé és az anyáé, és ezen felül minden héten hétfőn és szerdán délután az apánál vannak a gyerekek, kedden és csütörtökön pedig ő viszi őket óvodába. De úgy is megegyezhetnek a felek, hogy minden két hétből tíz napot az anyánál, majd négy napot az apánál töltenek a gyerekek: így a hétköznapi életükben is ugyan úgy részt vesz az apa is. Az iskolai szünetek is rugalmasan beoszthatók, beleértve a nagyszülőkkel való kapcsolattartást is. Ráadásul - a bíróság döntésével szemben - a mediációs megállapodás szólhat a jövőre is: mondjuk például ha a gyermek betölti a hatodik életévét, onnantól már heti négy hétköznapot tölt majd a különélő szülővel. A tartásdíjról történő megegyezés természetesen összefügg a gyermek elhelyezésével: a megegyezés során alakul ki, hogy mit érez mindkét fél méltányosnak. És ide kapcsolódik a közös lakás használatáról történő megegyezés is.
A házastársi tartásról is szólni kell a megállapodásban. Ha ilyen követelése egyik félnek sincs, akkor ezt rögzítik. A megállapodásban a közös ingó vagyon megosztásáról szintén rendelkezni kell, de az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetése nem feltétele a házasság felbontásának.

A mediációs megállapodás fenti tartalmi kérdéseken túl tartalmazza a házasságra vonatkozó adatokat és azt a nyilatkozatot, hogy a felek egybehangzóan megállapítják, hogy házaséletük teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott, ezért végleges elhatározáson alapuló, befolyásmentes döntésük az, hogy házasságuk felbontását egyező akaratnyilvánítással kérjék a bíróságtól. Tartalmazza továbbá, hogy a felek az ügyük megegyezéssel történő lezárása érdekében hozzám, mint 001960/1 számon nyilvántartott mediátorhoz fordultak és a mediátor bevonásával készült megállapodás bíróság általi jóváhagyását kérik. E kötelező formulák a már említett Csjt. törvény és a mediátorok tevékenységéről szóló törvény rendelkezései miatt szükségesek.

Természetesen a mediáció során mindezeket mediátorként nekem kell szem előtt tartani, én vagyok felelős azért, hogy olyan megállapodás szülessen, amely megfelel minden jogszabálynak. Nem is olyan ördöngősség, mint amilyennek tűnik:-)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.